ראשי » מבחן פסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי


קורסי הכנה למבחן פסיכומטרי – הציון שלך יהיה פשוט גבוה יותר!

המבחן הפסיכומטרי הוא בעשור האחרון הכלי הפופולארי ביותר לבחינת ידיעותיהם ויכולותיהם השכליות של מועמדים ללימודים אקדמיים. כמעט כל אדם נדרש במהלך חייב להתמודד לפחות פעם אחד עם המבחן הפסיכומטרי.

במאמר זה נסקור מהו המבחן הפסיכומטרי, מהם הפרקים שהוא מכיל, באלו תחומים הוא עוסק, מהם הנושאים שבהם המבחן מתמקד על פי רוב בכל תחום, וכיצד מחשבים את הציון הסופי במבחן.

מה המבחן הפסיכומטרי?

המבחן הפסיכומטרי הינו מבחן המשמש כלי מיון בעיקר לרישום לכניסה לאוניברסיטאות בארץ.

המבחן נערך בידי המרכז הארתי לבחינות ולהערכה, ומכיל שמונה פרקים של שאלות בשלושה נושאים עליהם נפרט בהרחבה בהמשך – חישבה כמותית, חשיבה מילולית, ואנגלית.

על אף הביקורות הנשמעות תדיר כנגד הבחינה הפסיכומטרית כאומדן בלעדי להתאמה של סטודנטים פוטנציאליים לקבלה לתחומי לימודים שונים באוניברסיטאות, נאמר כי הבחינה הפסיכומטרית הינה האומדן המדוייק ביותר שנמצא עד כה להלחתם של סטודנטים בלימודים האוניברסיטאיים.

מבנה המבחן הפסיכומטרי

כאמור, המבחן הפסיכומטרי בוחן את ידיעותיו וזריזות המחשבה של הנבחן בשלושה תחומים שונים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית, ואנגלית.

במבחן שמונה פרקים ובהם שאלות באחד משלושת התחומים כאשר בכל תחום יהיו שני פרקי שאלות, ועוד שני פרקם בשניים משלושת התחומים, שהם פרקי פיילוט – פרקים לצורך מחקר והשוואה שאינם נבדקים כלל לצורך מתן ציון בבחינה. במהלך הבחינה, אין לדעת מהם פרקי הפיילוט או אפילו באליו נושאים הם.

כל פרק מכיל מספר קבוע וידוע של שאלות רב ברירה, כאשר עבור כל פרק מוקצות 25 דקות למענה על השאלות שהוא מכיל.

במהלך 25 דקות לה רשאי הנבחן לענות רק על הפרק שמולו, והוא אינו יכול לשמור דקות לפרק הבא, או לחזור לפרקים שכבר סיים.

פרק החשיבה הכמותית במבחן הפסיכומטרי

פרק החשיבה הכמותית במבחן הפסיכומטרי מכיל שאלות מתמטיות ברמת מתמטיקה לשלוש יחידות לימוד בתיכון.

כל פרק של חשיבה כמותית בבחינה הפסיכומטרית מכיל בדרך כלל 25 שאלות בתחומים שונים של מתמטיקה כגון אלגברה, גיאומטריה, שברים, חזקות, משוואות בנעלם אחד, שאלות יחס, אחוזים, סטטיסטיקה ברמה בתיכונית, ניתוח גרפים, וכדומה.

השאלות יבחנו את יכולותיו של הנבחן לפתור בעיות כמותיות, לנתח נתונים או תרשימים, ועוד. במרבית המקרים השאלות מסודרות ברמת קושי עולה.

פרק החשיבה המילולית במבחן הפסיכומטרי

פרק החשיבה המילולית במבחן הפסיכומטרי מכיל בדרך כלל 30 שאלות בחירה מרובה (שאלות אמריקאיות), ומטרתו לבחון את יכולותיו של הנבחן בנושאים מגוונים.

להלן דוגמאות לנושאים בפרק החשיבה המילולית: אוצר מילים (בעברית), אנלוגיות והקשרים בין מילים או משפטים וביטויים, שאלות פטל שבהן החלפת אותיות בין שורש המילה לשורש פ.ט.ל, כאשר על הנבחן לזהות את שורש המילה שהוחלף, השלמת משפטים ובחינת ההקשרים הלוגיים של הנבחן, שאלות לוגיקה והגיון, שאלות אמת ושקר, ביטויים וניבים, ניתוח קטעי קריאה, הסקת מסקנות והבנת הנקרא.

פרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי

פרק האנגלית בבחינה הפסיכומטרית מכיל בדרך כלל בין 27 ל – 29 שאלות בחירה מרובה, אשר מחולקות למספר נושאים אפשריים.

מטרתו של פרק האנגלית הנה לבחון את יכולותיו וידיעותיו של הסטודנט בשפה האנגלית: השאלות עשויות להיות בתחום השלמת משפטים, אוצר מילים, ניסוח מחדש ומילים נרדפות, הבנת הנקרא וקטעי אנסין שיש לענות על שאלות לאחריהם, ועוד.

הציון במבחן הפסיכומטרי

הציון במבחן הפסיכומטרי נע בין 200 ל – 800 כאשר בכל תחום משלושת התחומים בבחינה, יתקבל ציון שנע בין 50 ל – 150.

הציון המשוקלל בפרקים הכמותיים מקבל 40% משקל בציון הסופי, גם הפרקים בתחום המילולי יקבלו 40% ממשקל הציון הסופי, ותחום האנגלית יקבל 20% משקל בציון הסופי של המבחן הפסיכומטרי.

מעניין לציין כי ציון הבחינה הסופי הינו יחסי לציונים האחרים שהתקבלו באותו המועד, זאת, כדי לנסות ולמזער את השפעת מועד הבחינה על הציון הסופי שלה.

יש לך שאלות בנושא פסיכומטרי? בואו להתייעץ עם מומחים במסגרת פורום פסיכומטרי

רוצה להצטיין במבחן הפסיכומטרי? מתלבט באיזה קורס לבחור?

Share/Save/Bookmark