ראשי » הנדסת מכטרוניקה – תוכנה, מכונות ואלקטרוניקה

הנדסת מכטרוניקה – תוכנה, מכונות ואלקטרוניקה


המונח "מכטרוניקה" הוא שילוב בין המילים "מכניקה" ו"אלקטרוניקה". זהו אחד מתחומי ההנדסה, הנמצא על התווך האינטרדיסיפלינרי שבין לימודי הנדסת מכונות, לימודי הנדסת אלקטרוניקה וכן לימודי הנדסת תוכנה.

התחום מתמקד במכונות, אלקטרוניקה ומחשבים, מתוך ניסיון לשכלל את הדור הבא של המערכות ולהופכו לפשוט יותר, משתלם יותר כלכלית, בעל אמינות ותכליתיות רבה יותר או במילים אחרות – לגבש ולעצב את הדורות הבאים של המחשוב והתקדמותם.

מערכות מכאניות קיימות היום כמעט בכל תחומי חיינו: רובוטים נמצאים בתעשייה, ברפואה, במכוניות המודרניות, בשואבי האבק ומכסחות הדשא, במזל"טים, ברכבים לשימושים צבאיים ובחקר החלל.

לימודי הנדסת מכטרוניקההידע במערכות אלה כולל הנדסת מכונות, אלקטרוניקה ומחשוב, אשר כל אלה כלולים בתוכנית הלימודים של המכטרוניקה.

ייחודה של המכטרוניקה הוא ביכולתה לשלב בין תחומים אלה ולהפוך את המהנדס למומחה בתחום.

במקום להשתמש בשלושה אנשי מקצוע אשר כל אחד מהם מגיע עם עולם האמונות וההשקפות שלו, מהנדס בתחום המכטרוניקה יכול לתכנן מערכת בקלות רבה יותר יחסית, תוך התחשבות בתחומי הידע השונים שרכש.

כיום עובדים בתעשיות השונות בוגרי לימודים של תכניות ההנדסה המסורתיות, קרי אנשי מקצוע שעברו הכשרה בתוכניות לימודים המתמקדות בהנדסת מכונות, הנדסת אלקטרוניקה או הנדסת מחשבים.

למהנדס מכטרוניקה יש יתרון עצום עליהם, משום שהוא יכול לפעול ולתכנן באופן משולב ועצמאי וברשותו כל גוף הידע הנחוץ לו על מנת לסיים את המשימה בעצמו.

במרבית המוסדות מדובר בלימודי הנדסת מכונות, עם התמחות מכטרוניקה. הנדסת מכונות היא תחום שניתן להשתלב בו בתעשייה ובמשק באופנים שונים ומגוונים ולכן הוא מהווה את אחד מהתחומים שהסבירות למצוא בהם פרנסה היא גבוהה במיוחד.

איפה לומדים מכטרוניקה?

ברחבי הארץ פזורים מוסדות רבים בהם ניתן ללמוד הנדסת מכונות בהתמחות מכטרוניקה. שכר הלימוד משתנה בין מוסד למוסד ויש לברר את שכר הלימוד במוסד עצמו.

השכר עשוי לנוע בין שכר לימוד אוניברסיטאי לשכר מכללה פרטית. כמו כן, ראוי לזכור כי המסלול למכטרוניקה הוא ברוב המקרים חלק מלימודי הנדסת מכונות, אשר דרישות הקבלה להן נמוכות יותר משל שאר התחומים של לימודי הנדסה.

על כן רצוי לברר מהן דרישות הקבלה הייחודיות למסלול לפני שניגשים לשפר בגרויות או ללמוד במסגרת מכינה קדם אקדמית.

את מסלולי לימודים הכוללים מכטרוניקה ניתן ללמוד במגוון מוסדות לימוד:

אפשרויות השתלבות בשוק לאחר הלימודים

כאמור, תחום הנדסת המכונות והמכטרוניקה הוא תחום בו אפשרויות ההשתלבות השוק העבודה הן רבות ומגוונות.

שכרם של העוסקים מכטרוניקה הוא גבוה והם מבוקשים בכל התעשיות השונות.

מכיוון שהמכטרוניקה היא פועל יוצא של מהפיכת המחשוב ומכיוון שהעולם מושתת על מחשבים, היא הופכת למצרך מבוקש יותר ויותר בקרב התעשיות השונות ואין כמעט ספק שזהו תחום שהולך ומתפתח ואף עשוי להשתלט על שוק ההנדסה בשנים הבאות.

Share/Save/Bookmark