ראשי » לימודי הנדסה אזרחית – מקצוע שאפשר לבנות עליו

לימודי הנדסה אזרחית – מקצוע שאפשר לבנות עליו


לימודי הנדסת חומריםלימודי הנדסה אזרחית הם לימודים יוקרתיים ותובעניים, המכשירים את כלל הסטודנטים להשתלב כמהנדסים והנדסאים מובילים בתחום הבנייה הפרטית והתעשייתית, התשתיות וניהולן, בארץ ובחו"ל.

במקור השימוש במונח נועד להבחינו מהנדסה צבאית, שכן הנדסה אזרחית עוסקת בתשתיות אזרחיות ותעשייתיות כנמלים, שדות תעופה, גשרים, ותשתיות מים ואנרגיה.

התלמידים לומדים להכיר במהלך הלימודים את תחומי הבנייה והחומרים על בוריים, לרבות מקצועות כמכניקת מבנים, מכניקת זורמים, מיפוי, תורת המדידה, תורת החוזק, ניתוח מערכות, סטטיסטיקה ועוד.

מהנדס או הנדסאי?

לימודי הנדסה אזרחית אורכים ארבע שנים ומקנים תואר ראשון בהנדסה אזרחית, כאשר יש גם לימודים במתכונת של לימודי תעודה בני שנתיים לדיפלומת הנדסאי.

ההבדל העיקרי הוא באפשרויות המקצועיות הגלומות בלימודים. תחומי הסמכות של המהנדס כוללים הנדסת מבנים, הנדסת ניהול ובנייה ועוד.

תחומי הסמכות של ההנדסאי, כוללים בעיקר ביצוע ותכנון המבנים ואפשרות פרקטית לחתום על חוזים של מבנים פשוטים עד ארבע קומות בלבד, לעומת המהנדס שיכול להשתלב בהקמת מבנים בסדר גודל בלתי מוגבל.

תחומי המשנה וההתמחות בהנדסה אזרחית שהתלמיד יתמקד בהם במהלך לימודיו ואחר כך יעסוק בהם הם רבים.

מהנדס אזרחי עיסוק בניהול הבנייה (כלכלה, תיאומים בין מערכות ועוד), הנדסת משאבי מים ו/או סביבה (תשתית מבנים הקשורים במים, מתקני התפלה, טכנולוגיית טיפול בפסולת, דיני איכות הסביבה) ואפילו הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה (טיפול בתצלומי אוויר והדמיות לווין לצורכי פענוח, עריכת מפות ועוד).

מוסדות הלימוד בהם ניתן ללמוד לתואר B.Sc / B.Tech / דיפלומת הנדסאי בישראל:

  • הטכניון – הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית לתואר בוגר בהנדסה.
  • המרכז האוניברסיטאי אריאל – תואר בוגר בהנדסה. אישור רשום בפנקס המהנדסים.
  • מכללת אורט – לימודים לתואר הנדסאי ניהול בנייה ואישור בפנקס ההנדסאים במדור תכנון/ביצוע.
  • סמי שמעון – לימודי הנדסת בניין (אזרחית). תואר בוגר בהנדסת בניין.
  • מכללת ספיר – לימודי הנדסה שנה ראשונה כאפיק מעבר לתואר בוגר בהנדסה באוניברסיטת בן גוריון.
  • לימודי המשך של הטכניון – לימודים לקראת תואר שני ללא תזה בהנדסה סביבתית וניהול הבנייה.
  • המכללה האקדמית להנדסה ירושלים – לימודים לתואר בוגר בהנדסה אזרחית וסביבתית של הטכניון.
  • המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה אריאל – לימודים לתואר הנדסאי הנדסה אזרחית.

תנאי קבלה להנדסה אזרחית

פרט למקרים חריגים, דורשים תנאי הקבלה באופן גורף תעודת בגרות מלאה ישראלית או מקבילה מחו"ל ועמידה בבחינות ידע כללי בעברית.

כמו כן, יש להיות בעל זכאות לפטור באנגלית ובעל בגרויות של 4 יחידות לימוד לפחות במקצועות אנגלית ומתמטיקה, בציונים הנקבעים לפי המוסד.

דרישה נוספת היא ציון פסיכומטרי הנקבע לפי המוסד, בדרך כלל  ציון של 550 ומעלה. התלמידים צריכים להיות בעלי אוריינטציה גבוהה למקצועות המדעיים כפיזיקה, מתמטיקה ואף כלכלה.

שכר לימוד

עלות הלימוד במסגרת אוניברסטיה נקבעת לפי שכר הלימוד האונברסיטאי (בין 9000-11000) ובמכללות – על פי תנאי כל מכללה.

במוסדות לימוד מסוימים ניתן לשלם את שכר הלימוד מהפקדון הצבאי ואף יש הנחות משמעויות לחיילים משוחררים של עד 90% בשנה הראשונה.

Share/Save/Bookmark