ראשי » לימודי הנדסת טכנולוגיות ואיכות מים

לימודי הנדסת טכנולוגיות ואיכות מים


לימודי הנדסת טכנולוגיות ואיכות מיםנושא המים הוא אחד הנושאים הבוערים ביותר במדינתנו הצחיחה והוא גם תופס תאוצה ברחבי העולם, עם ההתחממות הגלובלית והדרך בה היא מאיימת על מקורות המים שלנו.

לאחרונה מנסים להנהיג מדיניות חדשה והסכמים שיאפשרו חיסכון במים ומציאת פתרונות להתייבשות, לכן לא פלא כי הנדסת טכנולוגיות ואיכות מים הפכה לאחד התחומים הנפוצים ביותר כיום.

המים לא מושפעים רק מהבצורת או מההתחממות הגלובלית, אלא איכותם גם יורדת בגלל הקידמה הטכנולוגית והגידול באוכלוסיה. מי התהום מזדהמים, מקורות מים הופכים למי שופכין, האוויר מזהם את המים, ישנה פגיעה בבע"ח בגלל הרס בתי הגידול והמזון ועוד.

הדרישה לפתרונות בתחום המים הפכה לדאגה האקולוגית המרכזית ביותר וניתן למצוא לה פתרונות ישימים בימינו אנו, לכן ישנו צורך באנשי מקצוע שיוכלו לדאוג לטיהור המים עבור הדורות הבאים.

מהי טכנולוגית מים?

טכנולוגית מים היא סינון מים, התפלה, טיהור, דיגום מים לשתייה, זיהוי איכות המים, מי נופש, מים אפורים ועוד.

תכנית הלימודים עוסקת גם בתחומים שונים הקשורים למים וכוללת לימודים כלליים כגון אנגלית, מתמטיקה, לימודי כימיה, לימודי פיזיקה, לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הידראוליקה ופנאומטיקה.

לאחר מכן ילמדו הסטודנטים מקצועות בהם יוכלו להתמחות, כגון טיהור מי שפכים, דיגום מים, מתקני טיהור וניקוז, מיקרוביולוגיה סניטרית וכימיה סניטרית, התפלת מים, ניהול משק מים עירוני ועוד.

מה מקנים הלימודים?

הלימודים בתחום הם לימודי תעודה של הנדסאי, המקנים יכולת להשתלב בקורסים והכשרות מיוחדות בתחום של משרד הבריאות  ועבודה במגוון תחומים הכוללים את העיסוק בתחום המים בעיריות, בממשלה, במפעלי טיהור, בתחומי השקיה, במפעלי תעשייה ועוד.

אין ספק כי זהו אחד התחומים הנמצאים בצמיחה ומוטלת על הבוגרים האחריות הכבדה של להציע פתרונות למשבר המים בעתיד.

מהם תנאי הקבלה

תנאי הקבלה שונים ממוסד למוסד, אך ישנם מאפיינים משותפים. ככלל, נדרשת בגרות מלאה או תעודת מכינה טכנולוגית להנדסאים.

ישנם מקומות המקבלים סטודנטים בעלי תעודת בגרות חלקית, אך עם ציון חיובי (מעל ל-55) בתחומי מתמטיקה (שלוש יחידות מינימום), אנגלית (שלוש יחידות מינימום) והבעה עברית (שתי יחידות מינימום).

עם זאת, כאמור, לכל מכללה או מוסד אקדמי יש דרישות שונות ולכן רצוי לברר אותן לפני שניגשים לשפר בגרויות.

איפה לומדים?

שכר הלימוד משתנה ממוסד למוסד ונע בין 17,000 ₪ ל-25,000 ₪.

בין המוסדות המלמדים את התחום נמצאים המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה אריאל בשומרון (אריאל), מכללת אורט (סניפים ברחבי הארץ), הטכניון (חיפה) ועוד.

השתלבות בשוק העבודה

הנדסאי שסיים לימודי הנדסה של טכנולוגיות ואיכות מים יוכל לטפל בנושאים שונים, כגון הפעלת מתקני טיהור מערכות מים וביקורת על גורמים סביבתיים למיניהם, בתעשיות שונות ובתחומי התמחות שונים. אין ספק כי זהו אחד התחומים הנחוצים ביותר במדינת ישראל של שנות האלפיים וכי זהו תחום מתגמל שיש לו השלכות חיוביות על איכות החיים ואיכות הסביבה.

Share/Save/Bookmark