ראשי » לימודי הנדסת כימיה תרופתית – חלק חיוני מבריאותנו

לימודי הנדסת כימיה תרופתית – חלק חיוני מבריאותנו


לימודי כימיה תרופתיתקצת רקע על לימודי הנדסת כימיה תרופתית

לימודי הנדסת כימיה תרופתית הינם מסלול ייחודי הנלמד במסגרת תואר ראשון B.Sc במדעים, בהתמחות של לימודי כימיה תרופתית.

התואר נלמד במוסדות לימוד ספורים ובחלקם אפשר להתמחות במסלול הכימיה התרופתית או להשלים את המקצוע במסגרת לימודי השלמה.

הנדסת כימיה תרופתית הינה העיסוק המחקרי והפרקטי בתחום פיתוח וייצור התרופות ובשיפור שיטות אנליטיות של בקרה כימית בגוף ושל חיי המדף של התרופה, כלומר תוקף.

בנוסף, מהנדסי כימיה תרופתית חוקרים דרכים לשיפור תרופות קיימות בכדי להוציאן לשוק בגרסא המיטבית עם מינימום תופעות לוואי לגוף האדם.

דרישות ארגוני הבריאות בעולם עולות וכך גם המגמה לפתח, לייצר ולשווק את התרופות הטובות ביותר בלבד, על רקע תנאים תחרותיים, מגבילים, מקשים וחמורים. כל אלו מסבירים את ערכה העולה של הנדסת הכימיה התרופתית בימינו.

מה כוללים הלימודים?

לימודי הנדסת כימיה תרופתית הינם עיוניים ומשלבים לימודים במעבדה. בוגרים מצטיינים משתלבים במוסדות המחקר המובילים בישראל ובעולם לפיתוח תרופות ולחקר בריאות הגוף, כשהכוונה לגופים רפואיים גרידא ומסחריים גם יחד.

משך לימודים נע בין שנתיים לארבע, בתלות בלימודים לתעודת בוגר או במסלול אפיק מעבר במסגרת מכללות להשלמה במוסד אקדמי מוכר.

ישנם מוסדות אקדמיים שמאפשרים לימודים במסלול של הנדסת כימיה ומעבר להתמחות במסלול הנדסת כימיה תרופתית בשנה השלישית או הרביעית לתואר.

איפה לומדים?

ברשת מכללות אורט, המסלול לימודי תעודה נמשכים שנתיים עבור דיפלומת הנדסאי כימיה תרופתית, כשבוגרי המסלול העומדים בדרישות רשאים להמשיך לתואר ראשון B.sc במסלול במחלקה לביוטכנולוגיה במכללת אורט בראודה.

המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה אריאל שבשומרון מציע גם הוא לימודים חלקיים אשר ניתן להשלימם לתואר בוגר במרכז האוניברסיטאי אריאל והם – B.Sc בהנדסת כימיה וביוטכנולוגיה או B.Sc בכימיה ביולוגית עם התמחות בהנדסת כימיה תרופתית, בהתאם לתנאי המסלול.

תלמידים אשר התקבלו לתוכית זו יזכו לקבל מלגות כספיות ללימודי הנדסאים.

בשנקר, בית ספר הגבוה להנדסה ולעיצוב, ישנו מסלול לתואר ראשון B.Sc בהנדסה כימית, כשאפשר להתמחות בהנדסת חומרים ליישומים רפואיים וקוסמטיים.

לימודי הנדסה כימית על פי רוב מציעים אפשרויות התמקצעות שונות, כאשר ההפרדה למסלולים השונים נערכת בשנה השלישית או הרביעית מתוך ארבע שנים לתואר.

ומה הם תנאי הקבלה ללימודים?

תנאי הקבלה ללימודי הנדסה כימיה תרופתית משתנים במעט בהתאם למוסד, אך באופן כללי עומדים על דרישות קבועות הכוללות סכם בגרויות מינימלי, או תעודה מקבילה מחו"ל, על פי דרישות המכללה או האוניברסיטה וממוצע בגרות של 85 לפחות כולל הבונוסים.

בנוסף, קיימים ציוני סף במקצועות המתמטיקה, המדעים והאנגלית (3-4 יחידות לפחות), כאשר הגברה מדעית (בעדיפות לעיתים לכימיה) וציון גבוה נלווה אליה נחשבים ליתרון משמעותי.

כביתר תחומי ההנדסה, נדרש ציון פסיכומטרי מינימלי בחלק מן המוסדות (בסביבות ה-620) וראיון אישי בפני ועדת קבלה. לעיתים ייקבעו לימודי השלמה במקצועות מדעיים ובכימיה בפרט.

לבוגרי מכינה קדם-הנדסאים ינתנו פטורים בהתאם לשיקולי המוסד ולציוניהם בבחינות המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע.

שכר הלימוד לרוב ככלל היננו אוניברסיטאי. הוא אחיד לכל מוסדות ההשכלה הגבוהה ומשתנה אחת לתקופה, אך עומד על כ-10000 בממוצע לשנה ויכול לעיתים להשתנות ממכללה למכללה.

Share/Save/Bookmark