ראשי » לימודי הנדסת קרור ומיזוג אוויר

לימודי הנדסת קרור ומיזוג אוויר


לימודי הנדסת קרור ומיזוג אווירעם ההתחממות הגלובלית, ועם עובדת היותנו תושבים בארץ חמה, הופך נושא מיזוג האוויר ופתרונות הקירור לנפוץ יותר ויותר בכל תשתית מקומית. בהתאם לכך, עולה גם הדרישה והצורך במהנדסי קרור ומיזוג אוויר.

מיזוג אוויר מהווה חלק נכבד מחיינו. כשמדובר בחללים גדולים ישנו צורך בתכנון מערך מיזוג האוויר על מנת לחסוך כמה שיותר באנרגיה, יחד עם קרור מוחלט של החלל.

קשה לדמיין קניונים, מחסנים ואפילו רכבים ללא מיזוג אוויר. כל חלל וגודלו דורש תכנון אחר של המערכת, ולכן ישנו צורך במומחים בתחום.

מיזוג האוויר חשוב גם במקומות בהם יש מחשבים ומכונות רבות, הפולטים חום ויש צורך לקרר אותם כדי לשמור על תקינותם. מכיוון שכמעט כל התעשיות פועלות על מחשבים, ישנו צורך במהנדס קרור ומיזוג אוויר שידאג לטמפרטורה תקינה בחדר.

תחום נוסף בו קיימת התפתחות מואצת הוא תחום הרפואה. הקפאת תרופות, אברים וכן הלאה הן חלק מהניסיונות לקדם את מדע הרפואה ולשמר את בריאותנו.

גם בתחום המזון, הקפאה נכונה של המזון חיונית לשמירה על הערכים התזונתיים שלו, כמו גם לשמירה על כך שלא יינזק. לכך נכנסת האחסנה המתאימה של המזון הקפוא והמוצרים הקפואים בכל שלבי הייצור והשיווק במפעל, במחסנים, בהובלה וגם בסופר-מרקטים והמרכולים שמוכרים את הסחורה הקפואה.

אם כן, תחום הקרור ומיזוג האוויר תופס תאוצה בימינו ומשפיע באופן ישיר על חייו ובריאותו של כל אדם. אבל איפה לומדים אותו?

איפה, למה וכמה?

מחיר שכר הלימוד משתנה ממוסד למוסד, ונע בין 17,000 ₪ ל-25,000 ₪ לשנת לימודים.

לכל מכללה דרישות קבלה משלה. מוסדות בהם ניתן ללמוד לימודי תעודה בתחום הם המכללה הטכנולוגית באר-שבע, הטכניון (חיפה), מכללת אורט (סניפים ברחבי הארץ), המכללה למנהל ועוד.

תכנית הלימודים

מטרת הלימודים היא להכשיר הנדסאים בתחום הנדסת הקירור ברמה גבוהה, הן במובן תיאורטי והן במובן מעשי.

הדגש הוא על פיתוחים וחידושים בתחום, כגון מחשוב, פיקוד ובקרה. הלימודים נמשכים שנתיים ובסופם מקבל הבוגר תעודת הנדסאי מטעם משרד הבריאות ורשיון חשמלאי מוסמך.

תכנית הלימודים כוללת קורסים במקצועות עיוניים כלליים, לימודי מחשבים, מקצועות יסוד ומקצועות מתקדמים בתחום ההבנה של לימודי הנדסת חשמל והנדסת קרור ומיזוג אוויר, לימוד יישומי מחשב לתכנון מערכות קרור ומיזוג אוויר ולימוד מערכות פיקוד ובקרה.

בין הקורסים ניתן נלמדים תחומי הנדסה כמו תרמודינאמיקה, שרטוט ושרטוט ממוחשב, אוטוקד, אלקטרוניקה, מכאניקת הזורמים, מערכות חום, מתקני חשמל ומכונות חשמל ועוד.

אפשרויות תעסוקה

כאמור, התחום מורכב מאפשרויות תעסוקה רבות, ביניהן שירות ותחזוקה של ציוד לקרור ומיזוג אוויר בתעשיות שונות, עבודה בתחומי הבקרה והאוטומציה, תכנון מערכות קרור ומיזוג אוויר, פיקוח על הקמת מערכות קרור ומיזוג אוויר.

בנוסף, הוא מקנה אפשרות מעשית לעשות עבודות חשמל וכמובן לפתוח עסק פרטי הנוגע לכל תחומי קרור ומיזוג אוויר.

Share/Save/Bookmark