ראשי » לימודי הנדסת מכונות – האיש מאחורי המכונה

לימודי הנדסת מכונות – האיש מאחורי המכונה


לימודי הנדסת מכונותמהי הנדסת מכונות?

הנדסת מכונות היא תחום שופע ומגוון, המכשיר הנדסאי מכונות מקצועיים להשתלב באינספור תפקידים בשוק הטכנולוגי, ביניהם תעשיית מכונות, אלקטרוניקה, מחשבים ובקרה, תרמודינאמיקה, אווירודינמיקה, תורת האלסטיות והפלסטיות ועוד.

ישנן אפשרויות להשתלבות בתעשיית ההיי-טק ותכנון מערכי עבודה מפורטים בתעשיות המזון, המתכת, הפלסטיקה ועוד, בתחום הפיתוח, הייצור, התכנון כמו גם בניהול ופיקוח בארגונים שונים.

מכיוון שחלק נרחב מעולמנו כיום מושתת על מכונות, מהנדסי מכונות יוכלו לעסוק במגוון גדול של תחומים ומקומות תעסוקה.

ככלל ניתן לומר כי בוגר הנדסת מכונות לא יתקשה למצוא עבודה מאתגרת ורווחית בתחומים מגוונים ולכן לימודי הנדסת מכונות הם אחד התחומים הבטוחים ביותר למציאת פרנסה כיום.

איפה לומדים הנדסת מכונות?

ישנם מוסדות רבים המציעים לימודי הנדסה בתחום. התואר לקראתו לומדים הוא תואר ראשון B.Sc בהנדסת מכונות.

רצוי לוודא מהם תנאי הקבלה בכל מוסד ומוסד. ככלל, תנאי הקבלה הם נמוכים מתנאי הקבלה ליתר לימודי ההנדסה ולכן יש לוודא שאכן ביררתם לגבי הנדסת מכונות ולא לגבי מקצועות ההנדסה באופן כללי.

רצוי שלא לשפר ציוני פסיכומטרי או בגרויות לפני שווידאתם שיש צורך בכך מהמוסד אליו אתם מנסים להתקבל.

שכר הלימוד משתנה בהתאם למוסד הלימודים ונע בין שכר אוניברסיטאי רגיל של אותה השנה, לבין שכר של מכללות פרטיות.

לימודים לתואר הנדסת מכונות במסגרת אוניברסיטה אפשריים באוניברסיטת בן-גוריון (באר-שבע), הטכניון ואוניברסיטת תל-אביב.

מכללות המלמדות את התחום כוללות את המכללה האקדמית אורט בראודה (כרמיאל), מכללת אורט הרמלין (נתניה), מכללת ספיר (בנגב) והמכללה האקדמית להנדסה אפקה (תל-אביב).

מה כוללים הלימודים?

הלימודים כוללים קורסים בנושאים רבים ומגוונים, הכוללים את מדעים מדויקים ואת מדעי החיים, כגון מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי החומרים, מדעים תרמיים.

נלמדים גם תחומים טכנולוגיים כגון מכטרוניקה, מערכות בקרה, מערכות אנרגיה ותכנונן וגם תחומים הנדסיים כגון הנדסה גרעינית, ביו-מכאניקה, הנדסה בין-תחומית, הנדסת סביבה, הנדסה אופטית, הנדסה ימית, הנדסת פני שטח, מכאניקה חישובית ועוד.

הרציונל מאחורי לימודים אלה נובע מהרצון להכשיר מהנדסי מכונות שישתלבו בתעשיות השונות ויהיו אחראיים על תכנון ותחזוקה של מערכות רובוטיות, כלי רכב מערכות הנעה ועוד.

כמו כן, ישנה אפשרות להשתלב בתחום ההיי-טק עם ידע על מיקרו מערכות אלקטרו מכאניות, מערכות אופטיות, סיבים ועוד.

מסיבות אלו ישנו דגש גדול על ההתפתחות הטכנולוגית העצומה שהתרחשה במאה האחרונה, כמו גם על עולם התוכן והידע שכל תעשייה מציבה בפני עצמה.

דגש על תהליך המחשוב

מכיוון שכל התעשיות אלו מופעלות באמצעות מחשבים, קיים דגש על תהליך המחשוב, הבנתו פיתוחו וניהולו, כך שקורסים רבים חופפים לנלמד במסגרת לימודי הנדסת תוכנה.

המחשב מאפשר לשרטט ולתכנן את פעולת המכונות, ליצור סימולציות של תנועה, של התנגשות ושל פעולות כלליות.

כמו כן מחשבים הם האמונים על פעולות המכונה, ולכן העבודה עם המחשוב בתחום ההנדסה היא חלק בלתי נפרד מהלימודים.

ככלל, הלימודים מיועדים להכין את הסטודנט להשתלבות מהירה ומוצלחת בשוק העבודה, ולכן הם מעניקים לא רק דגש תיאורטי, אלא גם את הדרכים ליישומו.

Share/Save/Bookmark